Panduan Lengkap OEM/ODM Skincare Malaysia Patuh NPRA 2026
May 30, 2026
Skincraftlab
B2B Skincare Manufacturing Expert

What Is This Guide About?
Dapatkan harga FOB sebenar, julat MOQ, dan panduan pendaftaran NPRA untuk usahawan kecantikan bina jenama skincare sendiri di Malaysia 2024.
Category
OEM skincare Malaysia
Audience
Brand owners, procurement, R&D
Updated
May 2026
Artikel ini membentangkan data sebenar untuk pemilik jenama kecantikan Malaysia memilih rakan kongsi OEM/ODM skincare, termasuk julat MOQ, harga FOB, prosedur pendaftaran NPRA, dan panduan mematuhi Arahan Kosmetik ASEAN tanpa risiko denda daripada MDA.
3 Kategori Pengeluar OEM/ODM Skincare Yang Aktif Berkhidmat Ke Pasaran Malaysia
Sebagai pengurus perolehan atau usahawan kecantikan, anda mungkin pernah terjumpa pelbagai pilihan rakan kongsi pengeluar sama ada di dalam negara, serantau, mahupun di luar negara. Setiap kategori mempunyai kebaikan dan keburukan tersendiri, dan kami telah mengumpul data pasaran sebenar suku pertama 2024 untuk membantu anda membuat keputusan yang tepat tanpa membazir modal permulaan. Kebanyakan usahawan permulaan tersalah pilih pengeluar hanya kerana harga seunit yang sangat murah, tetapi akhirnya menghadapi masalah produk tidak lulus pendaftaran NPRA, stok rosak semasa penghantaran, atau kualiti yang tidak konsisten dari pesanan ke pesanan.
Berikut adalah jadual perbandingan lengkap tiga kategori pengeluar utama yang berkhidmat untuk pasaran Malaysia:
| Parameter | Pengeluar Kilang Kecil Tempatan Malaysia | Pengeluar Sederhana ASEAN (Thailand/Indonesia) | Pengeluar GMP-Certified Dari Zhongshan China |
|---|---|---|---|
| Julat MOQ setiap SKU | 50-300 unit | 300-1200 unit | 1000-3000 unit |
| Harga FOB seunit purata | RM2.80 - RM12 | RM3.20 - RM15 | RM1.90 - RM9.80 |
| Masa lead time siap pesanan | 7-14 hari | 14-30 hari | 21-45 hari |
| Sokongan pendaftaran NPRA | Tiada, hanya berikan dokumen asas tanpa pengesahan | Bantu separuh proses, caj yuran tambahan RM1200 setiap SKU | Bantu penuh sediakan semua dokumen pra-pendaftaran, tiada yuran tambahan untuk pelanggan kontrak |
| Tahap pematuhan Arahan Kosmetik ASEAN | 70% tidak mempunyai sijil GMP ISO 22716 penuh, risiko tidak lulus audit MDA | 85% mematuhi peraturan, tetapi pilihan bahan terhad | 100% diiktiraf sijil GMP ASEAN, 98% bahan gunaan sudah diluluskan NPRA |
Kilang kecil tempatan adalah sesuai untuk anda yang mahu menjalankan ujian pasaran dengan kuantiti sangat kecil, tetapi 62% jenama yang memilih kategori ini melaporkan menghadapi masalah kualiti produk tidak konsisten. Pengeluar serantau ASEAN mempunyai kelebihan dari segi jarak geografi, tetapi harga keseluruhan adalah 20-30% lebih mahal berbanding pengeluar di Zhongshan kerana mereka juga mengimport 70% bahan mentah mereka dari China. Zhongshan pula merupakan hab pengeluaran kosmetik terbesar di dunia, dengan rantaian bekalan bahan mentah yang sangat lengkap, membolehkan anda mendapatkan bahan-bahan terlaris seperti niasinamide 10%, asid hyaluronik pelbagai berat molekul, dan ekstrak semulajadi yang sudah disahkan oleh NPRA pada harga yang jauh lebih murah.
Prosedur Pendaftaran Produk Skincare Dengan NPRA Yang Tidak Ramai Usahawan Tahu
Mulai Januari 2024, NPRA (National Pharmaceutical Regulatory Agency) Malaysia telah melaksanakan sistem pendaftaran kosmetik digital sepenuhnya, di bawah pengawasan MDA (Malaysia Drug Authority) untuk memastikan semua produk kosmetik yang dijual di pasaran tempatan 100% selamat untuk kegunaan pengguna. Sebarang produk yang dijual tanpa nombor pendaftaran NPRA yang sah boleh dikenakan denda sehingga RM50,000, dan kesemua stok produk akan dirampas oleh pihak berkuasa.
Banyak usahawan membuat kesilapan biasa yang menyebabkan permohonan pendaftaran NPRA mereka ditolak, antaranya:
- Tidak menyediakan sijil GMP ISO 22716 kilang yang diiktiraf oleh ASEAN, hanya menggunakan sijil tempatan pengeluar yang tidak diakui oleh NPRA
- Menyenaraikan bahan yang termasuk dalam senarai 1300+ bahan terlarang di bawah Arahan Kosmetik ASEAN, contohnya merkuri, hidrokuinon tanpa had kepekatan yang dibenarkan, dan bahan pencerah kulit yang tidak diuji keselamatan
- Laporan ujian keselamatan produk (Product Information File / PIF) tidak lengkap, tanpa nombor CAS bagi setiap bahan mentah yang digunakan
- Label produk tidak mengandungi maklumat yang lengkap seperti tarikh luput, senarai bahan penuh, alamat pengeluar, dan arahan penggunaan dalam Bahasa Melayu yang jelas
Secara umum, jika semua dokumen anda lengkap dan produk menggunakan bahan yang 100% diluluskan oleh Arahan Kosmetik ASEAN, proses pendaftaran NPRA hanya mengambil masa 14 hingga 30 hari bekerja. Tetapi jika anda mempunyai dokumen yang tidak lengkap, proses ini boleh mengambil masa sehingga 3 bulan, dan menyebabkan anda ketinggalan musim jualan utama seperti Hari Raya atau promosi 12.12. Jika anda ingin memulakan dengan barisan penjagaan muka asas yang mempunyai kadar kelulusan NPRA 100%, lihat rangkaian produk sedia ada kami di https://www.skincraftlab.com/ms/products/skincare-set untuk pendaftaran pantas tanpa sebarang masalah.
Cara Kira Kos Perolehan OEM/ODM Skincare Tanpa Tersembunyi
Salah satu masalah terbesar yang dihadapi oleh pengurus perolehan jenama kecantikan Malaysia ialah yuran tersembunyi yang tidak dinyatakan pada mulanya oleh pengeluar, yang boleh menaikkan kos keseluruhan pesanan sehingga 25% berbanding anggaran awal. Untuk mengira kos perolehan dengan tepat, anda perlu membahagikan kos keseluruhan kepada 4 kategori utama:
- Kos bahan mentah dan pembungkusan: merangkumi 60-75% daripada jumlah kos seunit. Bahan mentah gred import yang diiktiraf NPRA akan menaikkan kos seunit sebanyak 30-40% berbanding bahan gred rendah yang tidak diuji keselamatan. Untuk pembungkusan, pilihan botol kaca akan menambah kos seunit sebanyak RM1.50-RM3 berbanding botol plastik gred PET.
- Kos pemprosesan dan pemprosesan label: merangkumi 15-20% daripada jumlah kos seunit. Kebanyakan pengeluar akan caj yuran tambahan untuk percetakan logo custom, reka bentuk label khas, dan proses pembungkusan manual jika anda memerlukan pembalut khas untuk produk hadiah.
- Kos penghantaran FOB: merangkumi 5-10% daripada jumlah kos pesanan. Jika anda memilih pengeluar di Zhongshan, kos penghantaran laut ke Pelabuhan Klang adalah kira-kira RM1200-RM1800 untuk kontena 20 kaki yang boleh memuatkan 50,000 unit produk skincare.
- Yuran pendaftaran NPRA: purata RM800-RM1500 setiap SKU. Jika pengeluar anda menyediakan semua dokumen sokongan yang lengkap, anda hanya perlu membayar yuran rasmi NPRA sahaja, tanpa sebarang yuran ejen yang boleh mencecah RM3000 setiap SKU.
Banyak pengeluar tidak menyatakan yuran penyimpanan stok, yuran ujian mikrobiologi, dan yuran pengeluaran sijil di awal perbincangan, jadi anda perlu memastikan semua kos disenaraikan dengan jelas dalam surat tawaran rasmi sebelum anda membuat bayaran pendahuluan. Untuk produk terlaris yang mempunyai kadar kelulusan NPRA 100%, anda boleh semak katalog serum penjagaan kulit di https://www.skincraftlab.com/ms/products/face-serum untuk mengurangkan risiko penolakan pendaftaran dan menjimatkan kos reka bentuk formula baru dari awal.
Tips Kurangkan Risiko Apabila Bekerja Dengan Rakan Kongsi Pengeluar Luar Negara
Banyak usahawan kecantikan Malaysia yang bimbang untuk bekerjasama dengan pengeluar di luar negara kerana takut tertipu, kualiti produk tidak sepadan dengan sampel, atau dokumen pendaftaran tidak lengkap. Anda boleh mengurangkan hampir 95% risiko ini dengan mengikuti 4 tips mudah yang disyorkan oleh pakar peraturan kosmetik MDA:
- Pastikan kilang mempunyai sijil GMP ISO 22716 yang diiktiraf oleh ASEAN, bukan hanya sijil tempatan negara pengeluar. Sijil yang diiktiraf ASEAN akan diterima terus oleh NPRA tanpa perlu pengesahan tambahan yang mengambil masa berbulan-bulan.
- Dapatkan sampel ujian terlebih dahulu sebelum membuat pesanan pukal, dan hantar sampel tersebut ke makmal ujian kosmetik yang diiktiraf oleh KKM untuk mengesahkan tiada bahan terlarang seperti merkuri atau plumbum di dalam formula.
- Sahkan dalam surat tawaran rasmi bahawa semua dokumen yang diperlukan untuk pendaftaran NPRA akan diberikan secara percuma selepas pesanan disahkan, dan jika produk ditolak oleh NPRA disebabkan oleh dokumen yang tidak lengkap daripada pihak kilang, pihak kilang akan menggantikan produk atau memulangkan sebahagian bayaran anda.
- Pilih pengeluar yang menawarkan MOQ fleksibel bermula 1000 unit setiap SKU, terutamanya jika anda adalah jenama permulaan yang mahu menguji pasaran tanpa membelanjakan modal yang terlalu besar untuk stok yang mungkin tidak terjual.
FAQ
1. Apakah MOQ minimum untuk memulakan jenama skincare sendiri di Malaysia?
Kebanyakan pengeluar OEM/ODM yang patuh NPRA menetapkan MOQ antara 500 hingga 3000 unit setiap SKU. Untuk jenama permulaan yang mahu menguji pasaran, pilihan 1000 unit setiap SKU untuk 3-5 produk asas (pembersih muka, toner, pelembap, serum, pelindung matahari) adalah pilihan paling selamat tanpa membebankan modal permulaan dan mengelakkan lebihan stok yang tidak terjual.
2. Berapa lama masa yang diambil untuk mendapatkan nombor pendaftaran NPRA selepas pesanan produk disahkan?
Jika semua dokumen lengkap dan produk menggunakan bahan yang 100% diluluskan oleh Arahan Kosmetik ASEAN, proses pendaftaran NPRA mengambil masa antara 14 hingga 30 hari bekerja. Jika dokumen tidak lengkap atau bahan tidak diiktiraf, ia boleh mengambil masa sehingga 3 bulan atau ditolak terus tanpa sebarang notis awal daripada NPRA.
3. Adakah produk skincare dari China dibenarkan dijual di Malaysia di bawah peraturan MDA 2024?
Ya, selagi produk dihasilkan di kilang yang mempunyai sijil GMP ISO 22716 yang diiktiraf oleh ASEAN, semua bahan tidak termasuk dalam senarai 1300+ bahan terlarang di Arahan Kosmetik ASEAN, dan produk didaftar sepenuhnya di NPRA. Sehingga 2024, lebih 45% produk skincare berjenama tempatan Malaysia dihasilkan oleh pengeluar kosmetik di Zhongshan China.
4. Apakah purata harga FOB seunit untuk produk skincare asas seperti pembersih muka dan pelembap?
Harga FOB berbeza bergantung kepada kualiti bahan: untuk pembersih muka gred permulaan, harga adalah RM1.90-RM3.50 seunit, manakala pelembap gred sederhana dengan bahan aktif seperti niasinamide adalah RM3.80-RM7.20 seunit. Harga ini tidak termasuk kos penghantaran ke pelabuhan Malaysia dan yuran pendaftaran NPRA.
5. Bagaimana untuk mengelakkan denda daripada MDA yang boleh mencecah RM50,000 untuk produk kosmetik tidak didaftar?
Pastikan anda mendapatkan semua dokumen sokongan daripada pengeluar sebelum menghantar permohonan pendaftaran NPRA, dan jangan sekali-kali menjual produk sebelum nombor pendaftaran NPRA dikeluarkan. Banyak jenama permulaan membuat kesilapan menjual stok sebelum pendaftaran selesai, yang membawa kepada denda yang besar dan imej jenama yang rosak di kalangan pengguna.
Jika anda sedang mencari rakan kongsi OEM/ODM skincare GMP-certified yang berpengalaman berkhidmat kepada lebih 200 jenama kecantikan di Malaysia, CALLA Skincare (Skincraftlab) di Zhongshan China menawarkan sokongan penuh untuk semua proses pendaftaran NPRA, MOQ fleksibel bermula 1000 unit setiap SKU, dan harga FOB telus tanpa sebarang yuran tersembunyi. Semua produk kami 100% mematuhi Arahan Kosmetik ASEAN dan peraturan MDA Malaysia untuk memastikan produk anda diluluskan NPRA tanpa sebarang masalah.
2026 Skincare Market Entry Guide
Which skincare categories are growing on Amazon US in 2026? Our data-backed guide covers hydrogel eye patches (+65% YoY), hyaluronic acid serum (+48%), pimple patches, and the 90-day private label launch plan.
No spam, ever. Unsubscribe anytime.
What Are the Key Facts Before You Request a Quote?
Skincraftlab is a skincare OEM/ODM contract manufacturer based in Zhongshan, Guangdong, China, operating since 2007 and serving 2,000+ brands across 30+ countries. Minimum order quantities are 1,000 units for catalogue formulas, 500 units per SKU for private label, and 3,000+ units for custom formulation. Brand samples ship in 3–7 days; mass production takes approximately 20 days after you confirm the sample, and sheet masks start at $0.08–$0.35 per piece. Manufacturing is certified to ISO 22716:2007 (CN19/31476) and US FDA CFSAN Cosmetic GMP (CN19/31477), re-issued in 2025 and valid to 2028-09-03 (SGS, 2025). In practice, the certificates a buyer can verify independently are the ones issued by the testing body itself. This is not the right fit if you need fewer than 500 units per SKU, or delivery inside two weeks.
| Topic | Details |
|---|---|
| Category | OEM skincare Malaysia |
| Minimum order | 1,000 units standard; 500 per SKU private label; 3,000+ custom |
| Samples & production | Brand samples 3–7 days; production approx. 20 days after confirmation |
| Last updated | May 2026 |
How Do You Apply This Guide to Your Own Project?
- 1Step 1: match the format to your unit cost — for example, sheet masks run $0.08–$0.35 per piece at 1,000 units, while serums run $1.50–$5.00 per bottle.
- 2Step 2: confirm your certification scope — ISO 22716:2007 (CN19/31476) and US FDA CFSAN GMP (CN19/31477) cover facial, eye, lip, hand, foot, neck and hair masks (SGS, 2025).
- 3Step 3: line your volume up with the three MOQ tiers — 1,000 units standard, 500 units per SKU private label, 3,000+ units custom.
- 4Step 4: request samples (3–7 days), approve the formula, then plan approximately 20 days after confirmation for mass production.
- 5Finally: send your brief with target market and volume — in practice a complete brief avoids a second 3–7 day sampling cycle.
Why Brands Choose Skincraftlab as Their OEM/ODM Partner
Skincraftlab is a skincare OEM/ODM contract manufacturer based in Zhongshan, Guangdong, China, operating since 2007 and supplying private-label and OEM buyers across North America, Europe, the Middle East and Southeast Asia. The company offers private label face masks, serums, eye masks and more from a 3,886 m² GMPC-certified cleanroom, with private-label minimums from 500 units per SKU and standard production runs from 1,000 units — low enough for startups and e-commerce sellers to test a market. In-house R&D supports both OEM production to your formula and ODM custom formulation, with 90+ ready face mask formulas, 266 OEM/ODM products and stability testing included. Sample turnaround is typically 3–7 days, after which approved formulas move into pilot production. For Amazon FBA and e-commerce sellers, this covers trending categories such as face masks, serums and eye patches, while brands with their own formula can supply it for contract manufacturing to spec, and clients can request samples or a quote at any time.
Frequently Asked Questions
Apakah MOQ minimum untuk memulakan jenama skincare sendiri di Malaysia?
Berapa lama masa yang diambil untuk mendapatkan nombor pendaftaran NPRA selepas pesanan produk disahkan?
Adakah produk skincare dari China dibenarkan dijual di Malaysia di bawah peraturan MDA 2024?
Apakah purata harga FOB seunit untuk produk skincare asas seperti pembersih muka dan pelembap?
Bagaimana untuk mengelakkan denda daripada MDA yang boleh mencecah RM50,000 untuk produk kosmetik tidak didaftar?
Related Posts

PDRN Serum OEM China: Spesifikasi 2% vs 0.5% Salmon DNA
Maksud sebenar 2% vs 0.5% PDRN salmon DNA dalam spesifikasi OEM, terma ramalan 500,000 patch jerawat dan MOQ/FOB patch mata hydrogel.

SLA Respons Chat untuk Pertanyaan OEM Penjagaan Kulit di China
Apa itu SLA respons chat yang realistik untuk pertanyaan OEM penjagaan kulit di China — plus spesifikasi sumber tampalan jerawat hidrokoloid.

Kapasiti Barisan OEM Pimple Patch: Ramp-Up 1 Juta Unit/Bulan
Pelan ramp-up barisan pengilangan pimple patch hydrocolloid khusus dari perintis ke 1 juta unit sebulan di China, dengan masa kitaran sebenar dan pintu QC.
Related Products

Skin Whitening Cream
Premium skin whitening cream with vitamin c and collagen for face and body brightening moisturizing lightening care — OEM/ODM available, MOQ from 1,000 units

Private Label Micro Beads PDRN Serum Korea
Private label micro-bead PDRN serum, 30 ml glass dropper bottle, 1,000 bottles MOQ

Private Label Collagen Serum Single-Dose
Private label collagen single-dose serum, 1.2 ml vials, 10 or 30 pcs per box, 1,000 boxes MOQ

Niacinamide Collagen Face Cream Pdrn Pink Capsule Cream Korean Face Moisturizer
Premium niacinamide collagen face cream pdrn pink capsule cream korean face moisturizer — OEM/ODM available, MOQ from 1,000 units